توییتر
باگ جدید توییتر، نمایش مکان کاربران بدون تایید آن ها
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸
توییتر
تشخیص سن و جنسیت از روی اطلاعات پروفایل توییتر
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۸
مشکلات امنیتی واتساپ

انتقاد مدیر تلگرام از امنیت واتس آپ

“واتس آپ هیچ وقت ایمن نخواهد شد”

انتقاد پاول دورف از امنیت واتس آپ

بنیانگذار تلگرام طی بیانیه ای اعلام کرده، با نگاه بر 10 سال گذشته واتس آپ متوجه میشوید که این پلتفرم حتی یک روز هم ایمنی نداشته است.

طی مشکل اخیر واتس آپ، این اپلیکیشن پیغام رسان اطلاعات 1.5 میلیارد کاربر به خطر افتاده است و مشکل این جاست که این اولین و یا حتی میتوان گفت بدترین نقض و یا رخنه در واتس آپ نبوده است.

این مشکل اخیر واتس آپ منجر شده تا موسس روسی تلگرام، پاول دورف با انتشار پستی با عنوان “چرا هرگز واتس آپ ایمن نخواهد شد؟” به جمع منتقدین این پیغام رسان بپیوندد.

پاول دورف در این مقاله اشاره کرده است که تمام اطلاعات محرمانه کاربران از جمله پیام ها، عکس ها و ویدئوها به سادگی قابل دسترس هکرها می باشد. او میگوید “تاریخچه واتس آپ و طراحی آن بدون هیچ رمزنگاری و پیگیری مسائل امنیتی دقیقا نمایان گر این است که واتساپ با هدف نظارت طراحی شده است”. او همچنین افزود: ” با نگاه بر گذشته 10 ساله ی WhatsApp متوجه می شوید که حتی یک روز هم این برنامه ایمن نبوده است.”

این اپلیکیشن منبع باز نمی باشد، این بدان معنا است که محققان امنیتی نمی توانند به آسانی آسیب پذیری های موجود در نرم افزار را بررسی کنند. این امر به دولت ها و هکرها اجازه داده است تا همچون یک درب پشتی به این پیغام رسان دسترسی داشته و به سادگی هر اقدام امنیتی را دور بزنند.

مطلب مرتبط  10 ایده بازاریابی هوشمند و آسان در فیسبوک

در سال 2016 واتساپ یک نوع رمزگذاری را معرفی کرد با این هدف که از این به بعد پیام ها در واتس آپ تنها برای فرستنده و دریافت کننده خوانا باشد که اغلب کارشناسان امنیتی این رمزگذاری را برای هدف اعلامی آن مناسب نمی دانند.

با مشکل اخیر پیش آمده مجدد واتساپ اعلام کرد که مشکل مذکور را حل کرده و کاربران را تشویق به دانلود و نصب نسخه جدید واتساپ کرده است.

واتساپ

پاول دورف حتی نسخه جدید را هم غیر ایمن خوانده و اعلام کرده است “هر بار که واتس آپ نسخه ی جدیدی با هدف برطرف شدن مشکلات پیشین معرفی می کند، مشکلات جدید به دنبال دارد.”

او بر این باور است که این اپلیکیشن چنانچه نحوه ی کارکرد خود را تغییر نخواهد هرگز ایمن نخواهد شد.

پاول دورف قبل از ساخت تلگرام، پلت فرم VK در روسیه را تاسیس کرده بود. این برنامه را همچنین با نام فیسبوک روسیه می شناسند. پاول دورف هنگامی که با ارائه اطلاعات محرمانه کاربر به دولت روسیه مخالفت کرد مجبور به ترک کشور خود شد.

در سال 2014 هنگامی که بنیان گذار واتس آپ بریان اکتون این برنامه را به فیس بوک فروخت اعلام کرد “امنیت اطلاعات محرمانه کاربران همچنان محفوظ است و ادغام واتساپ با فیسبوک به معنای تغییر و یا تخطی به حریم خصوصی کاربران نمی باشد “

البته پس از چندسال از گذشت فروش WhatsApp، بریان اکتون اعلام کرد “من حریم خصوصی کاربرانم را به منافع بیشتر فروختم” در مصاحبه ی سال گذشته با مجله فوربز اکتون گفت “من یک انتخاب کردم و حالا هر روز با آن زندگی می کنم”.

مطلب مرتبط  امکان گزارش محتوای جعلی برای کاربران به اینستاگرام افزوده شد

منبع خبر

تبلیغ در گوگل برتینا
The following two tabs change content below.