سئوی سازی
معرفی 16 اصل برای بهینه سازی و سئوی سایت
نوامبر 4, 2017
امنیت وردپرس
افزایش امنیت وردپرس
نوامبر 20, 2017
optimize image for website

اهمیت بهینه سازی و کیفیت تصاویر وبسایت

optimize images for web

بهینه سازی تصاویر

عوامل بسیاری در موفقیت یک سایت تأثیرگذارند. علاوه بر مسائل کدنویسی ، سئو و طراحی ، عمومأ یک سایت باید دارای رابط کاربری ساده و جذابی باشد ، مسیریابی در آن به صورت ساده انجام شود ، اطلاعات تماس باید به صورت برجسته نمایش داده شود و در نهایت دارای قالب ریسپانسیوی باشد که بر روی تمامی دیوایس های به صورت مناسب بارگزاری گردد اما یکی از عواملی که بسیاری از طراحان سایت آن را نادیده میگیرند کیفیت و بهینه سازی تصاویر موجود در سایت است.

بر اساس آمارهای گوگل ، اکثر افراد در 10 تا 20 ثانیه ابتدایی تصمیم میگیرند که سایت شما را کاملأ مشاهده کنند و یا آنرا ترک کنند. مسلمأ کاربر در 10 تا 20 ثانیه ابتدایی به کیفیت محتوای سایت شما توجه چندانی نخواهد داشت و یکی از عواملی که باعث می شود کاربر در این مدت زمان تصمیم به ترک سایت شما نکند ، کیفیت تصاویر سایت می باشد.

یکی از عواملی  که بر روی افزایش ورودی سایت و درنتیجه بهبود وضعیت سئوی سایت تأثیرگذار است ، استفاده از عکس های با کیفیت در سایت می باشد. تصاویر با کیفیت و بهینه سازی تصاویر می توانند نقش بسزایی در افزایش ورودی سایت داشته باشند. بر اساس آمارهای گوگل ، کیفیت بالای تصاویر به مراتب نسبت به محتوای خوب می تواند در جذب مخاطب علی الخصوص در سایت های فروش آنلاین تأثیرگذار باشد. بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو و حجم مناسب آنها در زمان لودشدن سایت سبب بهبود وضعیت سئوی سایت می شود.

در ادامه قصد داریم موضوع کیفیت و بهینه سازی تصاویر و راه حلهای داشتن یک سایت با تصاویر مناسب را شرح دهیم.

استخدام یک عکاس حرفه ای :

Photographer for website

بهترین و ساده ترین راه برای داشتن تصاویر مناسب و با کیفیت در سایت استفاده از یک عکاس حرفه ای می باشد اما در عین حال این راه ممکن است پرهزینه ترین راه نیز باشد. فواید این کار این است که یک عکاس حرفه ای دید حرفه ای نسبت به تصاویر دارد و عمومأ تصاویری توسط آنها خلق می شود که برای کاربران جذابیت داشته و ایده های آنها باعث افزایش تمرکز و اعتماد کاربر نسبت به یک سایت می شود.همانگونه که ذکر شد از بزرگترین معایب این روش نیز می توان به هزینه زیاد استفاده از عکاسان حرفه ای اشاره کرد زیرا عکاسان حرفه ای ابزار و تجهیزات گران قیمیتی را برای خلق یک عکس باکیفیت استفاده می کنند. در صورتیکه تصمیم به استخدام یک عکاس حرفه ای کرده اید حتمأ آثار قبلی او را بررسی نمایید. در این زمینه کاری هر شخصی دارای سبک خاصی است و ممکن است حتی سبک کاری یک عکاس بسیار حرفه ای مورد مناسبی برای شما با توجه به حوزه کاری شما نباشد.

مطلب مرتبط  رسیدن به رتبه یک گوگل، به هر قیمتی!!!

استفاده از عکاسی آرشیوی (Stock photography) :

Stock Photos

عکاسی آرشیوی به حرفه ای عنوان می شود که در آن یک متخصص طراحی و عکاسی اقدام به خلق آثار جدید با استفاده از تصاویر موجود و با توجه به نیاز شما می کند. این حرفه در ایران با عنوان “طراحی عکس” شناخته می شود.  با توجه به اینکه این متخصصین از عکسهای آرشیوی خود استفاده می کنند ممکن است تصاویر ایجادشده توسط آن ها انتظارات غیروافعی برای کاربران سایت شما ایجاد کند. این تصاویر غالبأ با ترکیب چندتصویر ایجاد می شوند و طراح با توجه به سلایق خود و همچنین انتظارات شما تغییراتی را بر روی آنها اعمال می کند. فواید استفاده از عکاسی آرشیوی هزینه بسیار کمتر آن در مقایسه با استخدام یک عکاس می باشد. همانگونه که ذکر شد استفاده از این تصاویر ممکن است سبب شود برای کاربران سایت انتظارات غیرواقعی ایجاد شود و در نهایت شما را دچار دردسر کند بنابراین می بایست در استفاده از این روش بسیار محتاط عمل کنید و از قراردادن تصاویر غیرواقعی خودداری نمایید. پیشنهاد می شود از موارد نزدیک به واقعیت استفاده کرده و المان هایی را قرار دهید که برای کاربران خوشایند باشند.

طراحی و عکاسی توسط خود شما :

photo design for website

در صورتیکه بودجه کافی برای بهینه سازی تصاویر و روش های مذکور را ندارید و یا اعتماد کافی به یک عکاس را ندارید ، شاید تصمیم بگیرید که شخصأ اقدام به عکاسی و طراحی عکس برای سایت خود کنید. مهمترین فایده این روش صرفه جویی در هزینه ها می باشد. اما از معایب آن میتوان به صرف وقت زیاد اشاره کرد و همچنین در صورتیکه حداقل تخصص لازم و ایده مناسب برای خلق یک عکس را ندارید ، عکس مناسبی توسط شما ایجاد نخواهد شد و تأثیر منفی آن را بر روی بازدیدهای سایت خود خواهید دید.

مطلب مرتبط  بک لینک چیست؟

در صورت انتخاب هر یک از روشهای فوق ، حتمأ می بایست این نکات را جهت بهینه سازی تصاویر در سایت خود برای موتورهای جستجو رعایت نمایید تا بتوانید از تصاویر قرارداده شده در سایت بهترین بهره ممکن را ببرید :

حجم تصویر : حجم تصویر را به نحوی انتخاب نمایید که بر روی سرعت لودشدن سایت شما تأثیر منفی نگذارد. سرعت لودشدن سایت یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار بر روی بهینه بودن سایت است. با توجه به سرعت اینترنت در ایران ، هرچند با استفاده از عکسهای با حجم و کیفیت بسیار بالا ، در صورتیکه کاربر قادر به مشاهده آن نباشد در واقع آیتم اثربخشی تصویر را از دست داده اید. حتی الامکان از تصاویر خود را به صورت فشرده شده (با حفظ کیفیت) و در غالب فرمت های تعریف شده برای موتورهای جستجو در سایت قرار دهید.

استفاده از تگ alt برای تصاویر : با استفاده از این ویژگی می توانید عکسهای خود را برای موتورهای جستجو قابل شناسایی کنید. همچنین پیشنهاد می شود از نام های مرتبط برای عکسهای سایت خود استفاده کنید.

استفاده از تگ title برای تصاویر : با استفاده از این قابلیت ، در زمان حرکت موس بر روی تصویر نام آن درون کادری به کاربر نمایش داده می شود.

ترکیب بندی : یکی از مواردی که امروزه در عکاسی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ، ترکیب بندی تصاویر می باشد. در این مورد حتمأ تصاویر ترکیب شده می بایست مرتبط بوده و همچنین از پس زمینه ای استفاده کنید که مرتبط با حوزه کاری شما باشد.

زوم و شفافیت تصویر : میزان زوم و شفافیت تصاویر باید به نحوی باشد که کیفیت آنها در تصاویر به اصطلاح بندانگشتی (thumbnails) و همچنین تصاویر کامل در صفحه دچار اشکال نشود. میزان زوم تصویر را به اندازه ای انتخاب کنید که هدف شما از قراردادن عکس و همچنین پیامی که قصد دارید توسط آن به مخاطب القا شود را از بین نبرد.

مطلب مرتبط  اهمیت تحلیل داده های گوگل آنالیتیکس

دوربین : اگرچه به احتمال بسیار زیاد با استفاده از دوربین های حرفه ای عکس های باکیفیتی را خلق کنید اما یک عکاس حرفه ای که دارای ایده می باشد با استفاده از دوربین گوشی های هوشمند امروزی نیز می تواند تصویر باکیفیتی را ایجاد کند. حتی با یک دوربین 2 مگاپیکسلی معمولی نیز می توانید عکسهای حرفه ای بگیرید ، بنابراین داشتن ایده و ذهن خلاق در عکاسی بسیار مهم است.

نورپردازی : در صورتیکه اندک اطلاعاتی از عکاسی داشته باشید نیز با بررسی چنیدین عکس متوجه خواهید شد که اکثر افراد با این قضیه هیچگونه آشنایی ندارند و بسیاری از عکس ها از این منظر دارای ایراد هستند. اگر قصد عکسبرداری در محیط خارجی را دارید ، حتمأ در زمان طلوع آفتاب و یا درحین غروب خورشید این کار را انجام دهید زیرا در این حالات نور محیط نسبت به زمان های دیگر شرایط بهتری را دارد. نورهای مختلف دارای طیف دمایی خاصی می باشند که در هر حوزه کاری و با توجه به نوع مخاطبین آن می بایست نور و رنگ پس زمینه را با دقت انتخاب نمایید.

هدف از این مقاله بیان اهمیت بهینه سازی تصاویر سایت و کیفیت آنها بود. تصاویر موجود در سایت به نوعی بیانگر کیفیت کار شما و میزان تخصص شما در حوزه کاری خود است و یکی از عواملی است که در جذب مخاطب به شما بسیار کمک خواهد کرد بنابراین قدرت جذب مخاطب توسط تصاویر را به هیچ عنوان نادیده نگیرید.

تبلیغ در گوگل برتینا

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز / 5. تعداد نظرات :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *