قابلیت استفاده سایت
قابلیت استفاده سایت یا website usability
دسامبر 3, 2017
قالب وردپرس
انتخاب قالب وردپرس و فاکتورهای مهم آن
دسامبر 9, 2017
کاربردپذیری سایت

کاربردپذیری سایت و تأثیر آن بر روی سئو

کاربردپذیری سایتکاربردپذیری سایت یا قابلیت استفاده سایت در مقاله دیگری توضیح داده شد، اما این موضوع چه تأثیری بر روی بهینه بودن سایت و سئو می تواند داشته باشد؟

موتورهای جستجو به سایت هایی که کاربر پسند هستند، به این معنی که کاربردپذیری بالایی دارند، امتیاز می دهد.

گوگل به سایت هایی که نه تنها از لحاظ کلمات کلیدی وضعیت مناسبی دارند، بلکه همچنین نشان دهنده مشارکت بالای کاربران هستند توجه می کند. رتبه SEO زمانی بهبود می یابد که بازدیدکنندگان در سایت شما باقی بمانند ، صفحات بیشتری را مشاهده کنند و بازدید های خود را تکرار کنند. هرچه کاربردپذیری سایت بالاتر باشد، بهینه بودن سایت از دید موتورهای جستجو نیز بیشتر می شود.

بیایید نگاهی به 5 عنصرموثر در افزایش کاربردپذیری سایت شما و در نتیجه بهبود رتبه بندی SEO کمک می کند بیاندازیم:

1. محتوای مفید، مرتبط و با کیفیت بالا :

“زمان ماندگاری” میزان زمانی است که بازدید کنندگان در وبسایت شما صرف می کنند و این مسئله می تواند بر روی رتبه بندی SEO تاثیر بگذارد. هنگامی که شما محتوای مفیدی را ارائه می دهید، بازدیدکنندگان تمایل دارند زمان بیشتری در وب سایت مانده و اطلاعات ارائه شده را مطالعه کنند لذا زمان توقف در وب سایت شما را را افزایش می دهند. بر اساس یک تحقیق، محتوی بین 2000 تا 2500 کلمه به نظر می رسد که بالاترین رتبه را در نتایج SEO داشته باشد. اگر چه تعداد کلمه ها در جهان SEO حکومت نمی کند و محتوای شما چنانچه مفید نباشد مورد پسند نیز واقع نمی شود اما محتوای طولانی تر به شما این فرصت را می دهد تا ارزش بیشتری از جمله کلمات کلیدی و لینک های خروجی بهتر و مناسبتری  به مقاله ی خود بیافزاید و البته، افراد برای خواندن مطالب طولانی زمان بیشتری را در وب سایت مانده پس زمان ماندگاری در وب سایت نیز  افزایش می یابد.

مطلب مرتبط  ساب دامین چیست و چه تأثیری بر روی سئوی سایت دارد؟

2. سرعت بارگذاری صفحه :

گوگل و بینگ الگوریتم سرعت بارگذاری صفحه را در الگوریتم رتبه بندی وب سایت خود قرار داده اند. کاربران چنانچه مجبور باشند برای بارگذاری هر صفحه فقط چند ثانیه بیشتر منتظر بمانند ممکن است وب سایت را ترک کنند که این امر به زمان ماندگاری، افزایش میزان ورود به سایت و کاهش صفحات مشاهده شده آسبی وارد کند و هر کدام از این موارد به نوبه ی خود می تواند به رتبه بندی SEO وب سایت شما صدمه بزند.

راه های زیادی برای افزایش سرعت بارگذاری صفحه وجود دارد که برخی از آنها شامل استفاده از پلاگین های ذخیره سازی، استفاده از کدنویسی استاندارد و معتبر، بهینه سازی اندازه تصاویر، کاهش تعداد افزونه ها و به حداقل رساندن ریدایرکت ها می باشد. بهینه سازی مناسب تصاویر می تواند به کاهش حجم فایل و بهبود سرعت بارگذاری وب سایت کمک کند. تحقیقات نشان داده است که استفاده از تصاویر با کیفیت خوب می تواند نرخ تبدیل را نیز  افزایش دهد. همچنین میتوان از عکس ها برای ایجاد همدلی، افزایش اعتماد و بهبود تجربه بازدید کنندگان استفاده کرد که این امر نیز رتبه بندی SEO را تحت تاثیر قرار می دهد.

3. بهینه سازی تصویر و کاربردپذیری سایت :

علاوه بر اندازه و فرمت فایل تصویری ، روش های دیگری نیز برای اطمینان از اینکه تصاویر بر SEO سایت شما تاثیر مناسبی داشته باشد ، وجود دارد. شما می توانید با استفاده از کلمات کلیدی برای نام فایل تصویری ، برچسب ALT، عنوان و توضیحات، ارتباط محتوای خود را به موتورهای جستجو نشان دهید.

مطلب مرتبط  پنالتی شدن سایت توسط گوگل | تشخیص ، دلایل و رفع آن

4. تگ های عنوان و کاربردپذیری سایت:

هیچ کس تمایل ندارد با صفحه ای پر از متن مواجه شود. قالب بندی مناسب محتوای شما به طرز چشمگیری به بهبود تجربه کاربر در وب سایت و افزایش کاربردپذیری سایت کمک می کند. این موضوع باعث می شود خوانندگان بیشتر تمایل به صرف وقت برای خواندن مطالب و دنبال کردن سایت شما باشند که در نهایت این نشانه ای از ارتباط محتوایی برای موتورهای جستجو می باشد. استفاده مناسب از تگ های عنوان می تواند به تجزیه مطالب به بخش هایی که برای خواندن آسان تر باشد کمک کند، همچنین با استفاده از  کلمات کلیدی در تگ های عنوان، می توانید رتبه SEO آن کلمات کلیدی را نیز افزیش دهید.

5. لینک های خروجی و کاربردپذیری سایت:

برای ایجاد محتوای مفید و مرتبط تر می توانید به سایت های مجاز برای ارائه اطلاعات بیشتری که ممکن است برای خوانندگان شما جذاب باشد محتوای خود را پیوند دهید. لینک به سایت های معتبر نه تنها باعث افزایش ارتباط محتوای مطالب شما و زمان ماندگاری خوانندگان در وب سایت شما می شود ، بلکه اعتقاد بر این است که این امر سبب ارسال نشانه ی اعتماد به گوگل می شود و در نهایت رتبه بندی SEO را افزایش می دهد. با این حال استفاده از لینک های خروجی زیاد نیز مناسب نمی باشد زیرا سبب حواس پرتی و در نهایت از بین رفتن ارزش محتوای سایت شما می شود و همچنین از ارائه لینک های غیرمرتبط خوددارری نمایید.

 

تبلیغ در گوگل برتینا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *