لوگوی اپل
رسم و رسوم چینی ها در کلاهبرداری از شرکت اپل!
فروردین ۱۷, ۱۳۹۸
چگونه اینترنتی درخت بکاریم؟
فروردین ۱۹, ۱۳۹۸
تکنولوژی پیش بینی سیل

معرفی تکنولوژی های جدید برای کاهش خسارات سیل

در روزهای اخیر سیل های ویرانگری در نقاط مختلف کشور ما جاری شد و متأسفانه آسیب های جانی و مالی چشمگیری را وارد کرد. آسیب هایی که در صورت استفاده از تکنولوژی های جدید و برخورداری از آخرین دانش در این زمینه می توانست تا حد بسیار بالایی کاهش یابد. در این مقاله به بررسی تکنولوژی هایی پرداختیم که به مسئولین محیط زیست کمک می کند تا برای سیل آماده بوده ،از وقوع آن جلوگیری کرده و یا حتی عکس العمل سریعتر و مناسبی در مقابل آن انجام دهند.

سازمان حفاظت از محیط زیست انگلیس از تکنولوژی های جدید همچون لیزر، دوربین های خورشیدی و یک ربات کنترل از راه دور جدید به اسم MR.Nosey (آقای فضول) برای کاهس خسارات ناشی از سیل رو نمایی کرده است.

این سازمان از MR.Nosey برای بررسی علل سیل در مکان هایی که خارج از دسترسی نیروی انسانی است همچون تونل های مسدود شده و مجاری زیر زمینی، استفاده می کند.

ربات Mr Nosey

ربات MR.Nosey با توجه به سایز کوچکش (127  میلی متر) قابلیت تردد در مکان های بسته و کوچک را دارد و وزن 30 کیلوگرمی این ربات منابع از شناور شدن آن در سیل می شود.

قسمت بینی این ربات به دوربین هایی جهت بررسی و مشاهده وضعیت تونل های زیر زمینی با بردی بالغ بر 1 مایل تجهیز شده است. به انضمام اینکه این دوربین ها در لحظه تصاویر را ارسال می کنند. با کمک تصاویر دریافتی از این ربات کارکنان سازمان محیط زیست میتوانند میزان انسداد و خرابی ها را ارزیابی کنند.

مطلب مرتبط  معرفی بهترین گزینه ها برای خرید موبایل

در انگستان بیش از 1 میلیون مجرای آب زیر زمینی وجود دارد که انسداد هر یک از آن ها به سادگی منجر به ورود جریان آب به خانه ها می گردد.

غالبا وسایلی که باعث انسداد این مجاری می شوند اسباب بازی کودکان، درخت های کریسمس و گاهی ماشین های چمن زنی قدیمی هستند.

سازمان حفاظت از محیط زیست انگلیس با سرمایه گذاری مبلغی بالغ بر 2.3 میلیارد دلار موفق به حفاظت کامل از خانه ها در 6 سال گذشته بوده است به انضمام اینکه این سازمان آمادگی محافظت از 300 هزار خانه ی دیگر را تا سال 2021 اعلام کرده است.

روی استوارت، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست انگلستان می گوید: “ما با استفاده از تکنولوژی های جدید مردم را آماده ی مقابله با سیل می کنیم.”

به گفته ی وی “از اسکن آلتراسونیک بستر رودخانه ها توسط قایق های کنترل از راه دور گرفته تا ربات هایی جهت رفع انسداد مجاری آب، ما با این تکنولوژی ها از جامعه در مقابل سیل حمایت می کنیم.”

تصویر هوایی با استفاده از لیزر از پل برج های لندن

برای افزایش سطح آمادگی در سیل، تیم هوایی این سازمان با استفاده از لیزر، اسکن هایی از نمای دور از مناطق مختلف انگلیس تهیه می کند و از این داده ها برای شبیه سازی سیل و ردیابی زیستگاه های ساحلی استفاده می کنند.

این تیم غالبا تصاویر را از طریق لیزر و در فصل زمستان که پوشش برگ درختان در کمترین حالت باشد تهیه می کنند.

این سازمان همچنین به قایق های آکوستیک کنترل از راه دور مجهز است. این قایق ها در قسمت هایی از رودخانه که برای انسان خطرناک است مورد استفاده قرار می گیرند. این قایق ها با ارسال اصوات با فرکانس آلتراسونیکی داده هایی راجع به عمق آب و پیش بینی زمان وقوع سیل جمع آوری می کنند.

مطلب مرتبط  آسیب پذیری گوگل کروم و اجازه به هکرها برای کنترل کامل کامپیوتر

قایق های آکوستیک برای پیش بینی سیل

همچنین برای پاسخ به سیل، این سازمان اتاق هایی برای شرایط اضطراری تعبیه کرده است.

سازمان حفاظت از محیط زیست انگلیس همواره مردم را از احتمال سیل آگاه می کند. اخیراً این سازمان از دوربین های خورشیدی نصب شده در سراسر کشور برای سنجش عمق آب استفاده می کنند.

سیل بند

این دوربین ها به توئیتر لینک هستند و هنگامی که ساکنین آن مناطق وارد توئیتر می شوند اعلان هایی با تصاویر عمق آب و افزایش قابل توجه آن برای آن ها ارسال می گردد.

این موارد تنها چند مورد از تکنولوژی هایی است که در نقاط مختلف جهان برای پیش بینی، کاهش خسارات و نجات جان انسان ها در مقابله سیل های عظیم مورد استفاده قرار میگیرد و امیدواریم که به زودی این تکنولوژی ها را در کشورمان نیز مشاهده کنیم.

تبلیغ در گوگل برتینا