مدت زمان اعتبار گواهی TLS به 398 روز کاهش پیدا کرد
آگوست 9, 2020
لوگوی اینستاگرام
اجبار اینستاگرام برای احراز هویت اکانت های مشکوک
آگوست 15, 2020
mobile

صدها اپلیکیشن موبایل، ابزار جاسوسی دولت آمریکا از مردم

001

به تازگی گزارشی مبنی بر جاسوسی دولت آمریکا از مردم، با استفاده از صدها اپلیکیشن مختلف در تلفن های همراه آن ها منتشر شده است. طبق این گزارش، یک کمپانی آمریکایی، با بستن قراردادی با دولت آمریکا، ابزارهای ردیابی و جاسوسی این دولت را در بیش از 500 اپلیکیشن موبایل قرارداده است.

بر اساس گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، این کمپانی به نام Anomaly Six LLC، توسط دو نیروی با سابقه ی اطلاعاتی ارتش آمریكا تأسیس شده است. این شرکت، با پرداخت پول به توسعه دهندگان اپ های تلفن همراه، کیت نرم افزاری اختصاصی خود یا SDK را بر روی برنامه های آن ها نصب می کند.

Anomaly Six پس از پنهان کردن این کیت های ردیابی در اپلیکیشن های موبایل، داده ها و اطلاعات کاربران را به صورت مخفیانه از تلفن های همراه آن ها جمع آوری کرده و طبق قرارداد خود، آن ها را به دولت آمریکا می فروشد.

در گزارش روز جمعه وال استریت ژورنال آمده که این ابزار جاسوسی در بیش از 500 اپلیکیشن تلفن همراه پنهان شده است. هر چند کمپانی ویرجینیایی Anomaly Six نام این اپلیکیشن ها و توسعه دهندگانی که با آن ها همکاری داشته را فاش نکرده است.

حال، بسیاری ادعا می کنند که با مطالعه بخش Terms of Service یا همان شرایط و مقررات سرویس هر اپلیکیشن، می توان به وجود چنین ابزاری پی برد، اما توسعه دهندگان، این موضوع را در این بخش اعلام نکرده اند. در نتیجه هر کدام از ما ممکن است بدون آن که بدانیم، یک و یا حتی ده ها اپلیکیشن دارای این کیت های ردیابی را در موبایل خود نصب کرده باشیم.

مطلب مرتبط  جلوگیری از هک شدن هاست سی پنل

در این گزارش گفته شده که Anomaly Six این اطلاعات و داده ها را به صورت ناشناس جمع آوری و ذخیره می کند. با این حال، می توان از روش های مختلفی فهمید که این داده های ناشناس متعلق به چه کسی است.

برای مثال وقتی شخصی برای مدتی که خواب است، از گوشی خود استفاده نکرده و آن را جا به جا نمی کند. پس می توان محل احتمالی سکونت این شخص را ردیابی کرد. از این طریق و روش های دیگر، ردیابی محل کار، مسیر رفت و آمد و دیگر مکان ها برای این کمپانی کار سختی نخواهد بود.

کمپانی Anomaly Six تا به حال ابزاری که دولت آمریکا برای جاسوسی از کاربران استفاده می کند، را افشا نکرده است. به همین دلیل هیچ راهی برای جلوگیری از جمع آوری داده های مردم وجود ندارد. در واقع اگر بخواهیم به زبانی ساده تر بگوییم؛ تمامی اطلاعات کاربران این اپلیکیشن ها ردیابی شده و به دولت آمریکا فروخته می شود و کاری از دست کسی بر نمی آید.

اما چرا با وجود فاش شدن این اطلاعات، کسی اقدامی در این مورد نمی کند؟

ردیابی اطلاعات و داده های کاربران از طریق اپلیکیشن های موبایل، موضوعی تازه در دنیا محسوب می شود. به همین دلیل در این زمینه هنوز قوانین و مقررات خاصی تنظیم نشده است. هم چنین این کمپانی مدعی است که اطلاعات خود را به صورت ناشناس و بدون افشا شدن هویت کاربران جمع آوری می کند. به همین دلیل از آن جا که از این داده ها برای اهدافی چون تبلیغات و بازاریابی استفاده نمی شود، Anomaly Six می تواند به صورت کاملا قانونی به فعالیت خود ادامه دهد.

مطلب مرتبط  جبهه گیری ترامپ علیه گوگل و مدیر عامل این شرکت

اما سوالی که برای بسیاری مطرح شده این است که دولت آمریکا چه استفاده ای از این اطلاعات می کند؟ آیا از آن ها برای اهداف ضد تروریستی استفاده کرده و یا واقعا قصد جاسوسی از مردم را دارد؟ کمپانی Anomaly Six نیز هیچ گونه پاسخی به این سوالات نمی دهد. در واقع این شرکت مدعی است شغل آن ها کاملا محرمانه بوده و بدون رضایت شرکا حق انتشار هیچ توضیحات دقیق تری را ندارند.

تبلیغ در گوگل برتینا

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز / 5. تعداد نظرات :

اولین نظر را شما ثبت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.