ریدایرکت کردن
ریدایرکت کردن و مزیت استفاده از آن در سئو
دسامبر 16, 2017
دیتاسنتر
چگونگی ساخت دیتاسنتر
دسامبر 19, 2017
سرور چیست

سرور چیست؟

تعریف سرورسرور یک کامپیوتر بسیار قدرتمند است که در تمام ساعات به اینترنت متصل است و چندین سرویس گیرنده را پوشش می دهد. وظیفه آن دریافت درخواست از کلاینت (سرویس گیرنده) ، پردازش درخواست در کمترین زمان ممکن و پاسخ به آن است. سرورها می توانند ویژگی های مختلفی ارائه دهند که در اصطلاح به آن ها “سرویس” می گوییم. از جمله سرویس ها می توان به اشتراک گذاشتن داده یا منابع میان چند کلاینت و انجام محاسبات درخواست شده اشاره کرد.

در زمانی که یک کاربر از وب و اینترنت استفاده می کند در واقع سرویس گیرنده و کامپیوتری که از شبکه دیگر به درخواست آن پاسخ می دهد سرویس دهنده می شوند. بدلیل اینکه پایداری سرویس دهنده ها بسیار اهمیت دارد، پایگاه هایی با نام “دیتا سنتر” در تمامی دنیا بنا می شود تا به حفظ و نگهداری از سرورها بپردازند.

یک سرور به تنهایی میتواند از کلاینت های زیادی پشتیبانی کند و هر کلاینت نیز می تواند از چند سرور، سرویس بگیرد. فرآیند سرویس یک کلاینت ممکن است بر روی یک دستگاه سرور انجام شود و یا از طریق شبکه به سروری دیگر در دستگاه دیگر متصل شود.

سرورهایی نظیر: سرورهای پایگاه داده (Database Server)، سرور فایل (File Server)، سرور ایمیل (Mail Server) ، سرور وب (Web Server)،سرور بازی (Game Server) از جمله سرورهای پرکاربرد هستند.

انتخاب یک سرور مناسب دارای اهمیت بسیار بالایی است، یک سرور نامناسب می تواند باعث افت شدید سرعت یا در مواقع شدیدتری باعث قطعی سایت به صورت موقت یا دائم باشد. خرابی های سخت افزاری مانند از کارافتادگی CPU یا هارد دیسک از مضررات همین انتخاب نامناسب است.

مطلب مرتبط  چطور یک وب هاستینگ مناسب انتخاب کنیم؟

دسترسی یک سرور به شبکه اینترنت برای اینکه بتواند وب سایت هایش را در معرض نمایش قرار دهد نیازمند تنظیمات خاصی است که باید بر آن اعمال شود. یکی از این ویژگی ها “Name Server” است که با تعریف اسم بخصوص برای یک سرور مسئولیت متمایز کردن آن با دیگر سرورها در شبکه جهانی اینترنت را دارد.

تبلیغ در گوگل برتینا

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز / 5. تعداد نظرات :

اولین نظر را شما ثبت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *