ریدایرکت کردن
ریدایرکت کردن و مزیت استفاده از آن در سئو
آذر ۲۵, ۱۳۹۶
دیتاسنتر
چگونگی ساخت دیتاسنتر
آذر ۲۸, ۱۳۹۶
سرور چیست

سرور چیست؟

تعریف سرورسرور یک کامپیوتر بسیار قدرتمند است که در تمام ساعات به اینترنت متصل است و چندین سرویس گیرنده را پوشش می دهد. وظیفه آن دریافت درخواست از کلاینت (سرویس گیرنده) ، پردازش درخواست در کمترین زمان ممکن و پاسخ به آن است. سرورها می توانند ویژگی های مختلفی ارائه دهند که در اصطلاح به آن ها “سرویس” می گوییم. از جمله سرویس ها می توان به اشتراک گذاشتن داده یا منابع میان چند کلاینت و انجام محاسبات درخواست شده اشاره کرد.

در زمانی که یک کاربر از وب و اینترنت استفاده می کند در واقع سرویس گیرنده و کامپیوتری که از شبکه دیگر به درخواست آن پاسخ می دهد سرویس دهنده می شوند. بدلیل اینکه پایداری سرویس دهنده ها بسیار اهمیت دارد، پایگاه هایی با نام “دیتا سنتر” در تمامی دنیا بنا می شود تا به حفظ و نگهداری از سرورها بپردازند.

یک سرور به تنهایی میتواند از کلاینت های زیادی پشتیبانی کند و هر کلاینت نیز می تواند از چند سرور، سرویس بگیرد. فرآیند سرویس یک کلاینت ممکن است بر روی یک دستگاه سرور انجام شود و یا از طریق شبکه به سروری دیگر در دستگاه دیگر متصل شود.

سرورهایی نظیر: سرورهای پایگاه داده (Database Server)، سرور فایل (File Server)، سرور ایمیل (Mail Server) ، سرور وب (Web Server)،سرور بازی (Game Server) از جمله سرورهای پرکاربرد هستند.

انتخاب یک سرور مناسب دارای اهمیت بسیار بالایی است، یک سرور نامناسب می تواند باعث افت شدید سرعت یا در مواقع شدیدتری باعث قطعی سایت به صورت موقت یا دائم باشد. خرابی های سخت افزاری مانند از کارافتادگی CPU یا هارد دیسک از مضررات همین انتخاب نامناسب است.

مطلب مرتبط  معرفی کنترل پنل Plesk

دسترسی یک سرور به شبکه اینترنت برای اینکه بتواند وب سایت هایش را در معرض نمایش قرار دهد نیازمند تنظیمات خاصی است که باید بر آن اعمال شود. یکی از این ویژگی ها “Name Server” است که با تعریف اسم بخصوص برای یک سرور مسئولیت متمایز کردن آن با دیگر سرورها در شبکه جهانی اینترنت را دارد.

تبلیغ در گوگل برتینا