alexa rank
چرا نگرانی برای رنک الکسا ، هدر دادن زمان است؟
نوامبر 1, 2017
optimize image for website
بهینه سازی تصاویر سایت برای گوگل
نوامبر 12, 2017
سئوی سازی

معرفی 16 اصل برای بهینه سازی و سئوی سایت

سئوی سایتبهینه سازی و سئوی سایت برای موتورهای جستجو (Search Engine Optimization) یکی از مفاهیم جذاب در زمینه دیجیتال مارکتینگ است و همانطور که اطلاع دارید شامل اصول بسیار متعدد و در عین حال جزئی می باشد که با رعایت آن ها و البته تولید محتوای مناسب، نتایج بسیار مناسبی نیز دریافت می شود. در این مقاله به معرفی و بررسی برخی از قوانین اولیه و اصلی در زمینه سئوی سایت و بهبود جایگاه نمایش آن در موتورهای جستجو پرداخته ایم. در صورتیکه تمایل به فعالیت در این زمینه را دارید و یا در این حوزه کاری مبتدی هستید ، پیشنهاد میکنیم در این مقاله با ما همراه باشید.

1- اهمیت سرعت و مدت زمان لودشدن سایت

سئوی سایت

شاید بر این باور باشید که سرعت پایین سایت در لودشدن، تنها کاربران را به دردسر خواهد انداخت. اما باید گفت که این موضوع عواقب دیگر و یا حتی بدتری نیز برای شما دارد. سرعت لودشدن صفحات مختلف یک سایت به عنوان یکی از عوامل تأثیرگذار در رتبه یک سایت معرفی شده است. بر اساس گفته های گوگل، سرعت لودشدن یک سایت در گوشی های هوشمند به عنوان یک فاکتور بسیار مهم در رتبه بندی جستجوهای انجام شده توسط گوشی های هوشمند می باشد. همچنین مدت زمان مناسب برای لودشدن یک سایت بین 2 تا 3 ثانیه است.

بسیاری از افراد از ابزار گوگل (PageSpeed Insights tool) برای تست سرعت سایت خود و بهینه سازی آن استفاده میکنند اما اخیرأ گوگل ابزاری را منتشر کرده است که بر روی سرعت بارگذاری سایت در گوشی های هوشمند تمرکز کرده است (testmysite.thinkwithgoogle.com). این ابزار سرعت بارگذاری سایت و مدت زمان آن را گوشی های هوشمند نمایش می دهد.

2 –فایل robots.txt

این فایل در واقع تعیین کننده این است که ربات گوگل کدام یک از فایل ها و صفحات سایت شما را بررسی کند و یا کدام یک را نادیده بگیرد. روش های مختلفی نیز برای ایجاد آن وجود دارد. جهت شناسایی این فایل توسط ربات موتورهای جستجو ، نام آن می بایست حتمأ با حروف کوچک باشد و در دایرکتوری اصلی سایت قرار داده شود. در صورتیکه این موارد رعایت نشود تصور ربات بر این خواهد بود که این فایل در سایت شما وجود ندارد.

3 – قابلیت پیمایش نامحدود

برخی از طراحان سایت با توجه به ساختار سایت از قابلیت اسکرول یا پیمایش نامحدود استفاده می کنند. این روش برای برخی از سایت ها مفید و برای برخی دیگر نیز بسیار مخرب می باشد. همچنین در صورتی که ربات های موتورهای جستجو به این قابلیت دسترسی نداشته باشند باید گفت که سایت شما در رتبه بندی موتورهای جستجو قرار نخواهد گرفت. اغلب این ربات ها امکان اسکرول یک سایت به تعداد دفعات نامحدود را ندارند و در صورتیکه با یک سایت و همچنین فایل robots.txt ارتباط برقرار نکنند ، سایت شما در رتبه بندی موتورهای جستجو قرار نخواهد گرفت و سئوی سایت شما دچار مشکل خواهد شد. در زمان استفاده از پیمایش نامحدود برای سایت خود حتمأ از وجود صفحه بندی متفاوت به استثنای صفحه ای که پیمایش نامحدود را برای آن انتخاب کرده اید اطمینان حاصل کنید. این روش بسیار جزئی برای بهینه سازی، اغلب توسط بسیاری از طراحان سایت نادیده گرفته  می شود ، بنابراین از rel=”next”  و  rel=”prev” در کدهای پیمایش نامحدود خود استفاده کنید.

مطلب مرتبط  علت بالاتر بودن رتبه محتوای کپی شده از محتوای اورجینال

4 – اهمیت ساخت نقشه سایت (sitemap) در سئوی سایت

نقشه سایت شامل یک فایل متنی است که در آن تمامی آدرس های موجود در سایت شما قرار داده شده است. این فایل به شناسایی بهتر سایت شما توسط موتورهای جستجو کمک خواهد کرد. همچنین این فایل موتورهای جستجو را در زمان ایجاد صفحات جدید در سایت  راهنمایی خواهد کرد. راه های متفاوتی برای ایجاد نقشه سایت وجود دارد که با جستجوی ساده در اینترنت و با توجه به سطح دانش فنی و نیازهای خود می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید. محل قرارگیری این فایل تأثیری بر روی پیمایش ربات ها نخواهد داشت. این فایل با پسوند XML می باشد و همچنین می بایست بر اساس ساختار UTF-8 کدگذاری شود. حجم این فایل نباید بیشتراز 50 مگابایت باشد. در صورتیکه سایت شما بیش از 50000 لینک داخلی دارد می بایست نقشه سایت را در چند فایل مجزا ایجاد کنید. همچنین می توانید نقشه سایت متفاوت و مجزایی برای ویدئوها ، تصاویر و اخبار سایت خود ایجاد نمایید.

5 – تگ noarchive

وظیفه این تگ این است که به موتورهای جستجو اعلام کند یک صفحه را از حافظه قبلی خود لود نکند و نسخه بروز آن را لود کرده و به کاربران نمایش دهد. این تگ برای سایت هایی که اطلاعات آن دائمأ بروز می شود بسیار مناسب است. قابلیت دیگر این تگ این است که بر روی رنکینگ سایت شما تأثیر منفی نخواهد گذاشت.

6 – ترتیب پیمایش صفحات سایت

ربات های گوگل غالبأ و در ابتدا صفحه اصلی سایت شما را پیمایش می کنند. این موضوع یک قانون همیشگی نیست و در صورتی که یک صفحه خاص از سایت شما دارای لینک های بسیار زیادی باشد ربات گوگل ابتدا به پیمایش ان میپردازد.

7 – تفاوت امتیازدهی لینک های داخلی و خارجی برای سئوی سایت

ربات های گوگل برای هر کدام از این لینک ها امتیاز و اعتبار خاصی را در نظر می گیرند و عمدتأ لینک های خارجی دارای اعتبار بالاتری از دید موتورهای جستجو هستند اما هرگز لینک سازی داخلی سایت خود را نادیده نگیرید.

مطلب مرتبط  اضافه شدن 5 ویژگی جدید به Google Search Console

8 – Google Search Console

goofle search console

با استفاده از این ابزار می توانید وضعیت پیمایش سایت ، تعداد صفحات پیمایش شده و همچنین تعداد پیمایش صفحات در بازه های زمانی مختلف را بررسی کنید و با استفاده از این داده ها به بهینه سازی و سئوی سایت خود بپردازید.

9 – بلاک کردن صفحات بهینه سازی نشده

برخی از صفحات سایت مانند صفحات “قوانین سایت” و… در برخی از مواقع نیازی به بهینه سازی برای موتورهای جست و جو ندارند و بنابراین بلاک کردن این صفحه ها سبب بهبود وضعیت پیمایش سایت در Google Search Console خواهد شد. با استفاده از فایل robots.txt می توان مشخص کرد که ربات گوگل کدام یک از صفحات سایت را پیمایش کند اما این بدین معنی نیست که صفحات غیر بهینه نباید در موتورهای جستجو ایندکس شوند.

10 –  بررسی mobile-friendly بودن سایت

mobile-friendly

با توجه به آمارهای گوگل و همچنین گستردگی استفاده از گوشی های هوشمند در میان افراد ، از دید گوگل استفاده از قالب ریسپانسیو برای رنکینگ یک سایت بسیار حائز اهمیت است و اهمیت رنکینگ سایت ها برای نمایش در گوشی های هوشمند روز به روز در حال افزایش است.

با توجه به این موضوع ، گوگل ابزاری را تحت عنوان Mobile usability report منتشر کرده است که می توانید با استفاده از آن به بررسی ریسپانسیو بودن صفحات مختلف سایت و همچنین یافتن مشکلات این صفحات در زمان لودشدن در گوشی های هوشمند بپردازید. ابزار مفید دیگری نیز که بسیار مورد استفاده قرار میگیرد ابزار mobile-friendly test می باشد.

11 – اهمیت پروتکل HTTPS در سئوی سایت

اهمیت کدنویسی و امنیت یک سایت و تأثیرگذاری آن در رنکینگ گوگل روز به روز در حال افزایش است.به عنوان مثال حتمأ در مرورگر گوگل کروم به مواردی برخورد کرده اید که این مرورگر مشاهده و لودشدن سایت را به شما هشدار داده است و همچنین امینت سایت را تأیید نکرده است. طبق گزارشات گوگل نیمی از سایت ها از پروتکل HTTPS برای سایت خود استفاده می کنند و این آمار روز به روز در حال افزایش است. در صورتیکه به دنبال بهبود رنکینگ و سئوی سایت خود هستید حتمأ از این پروتکل برای سایت خود استفاده کنید.

12 – تگ canonical

تگ canonical در زمانی که یک دامنه و سایت جدید و یا لینک داخلی جدید را با هدف بازاریابی ایجاد کرده اید و قصد دارید از مطالب تکراری و قبلی خود در آن استفاده کنید به بهینه شدن سایت شما بسیار کمک خواهد کرد. عملکرد این تگ بدین صورت است که در زمانیکه ربات گوگل یک صفحه با محتوای تکراری را پیمایش کرد ، به صفحه اصلی مدنظر شما مراجعه کند و بنابراین از ارزش صفحه اصلی شما کاسته نخواهد شد.

مطلب مرتبط  چقدر طول می کشد تا سئو سایت نتیجه بدهد؟ [آپدیت 2020]

13 – مدت زمان حفظ redirect

با توجه به اینکه ممکن است تشخیص جابجا شدن یک سایت توسط گوگل ماه ها زمانبر باشد ، بنابراین پیشنهاد می شود ریدایرکت های 301 خود را حداقل برای یک سال حفظ کنید . همچنین در صورتیکه یک سایت یا لینک داخلی با ارزش و رنکینگ مناسب را ریدایرکت کرده اید ،راه مناسبتر این است که هرگز ریدایرکت شدن آن را حذف نکنید.

14 – کنترل نمایش search box سایت در نمایش گوگل

این گزینه در برخی از مواقع برای سایت شما نمایش داده می شود و نکته مثبت آن در این است که محتوای مرتبط سایت را برای کاربران نمایش می دهد. همچنین می توانید از داده های و موتور جستجوی شخصی خود برای نمایش جستجوهای مختلف در این search box استفاده کنید. برای غیرفعال کردن این قابلیت نیز می توانید از متا تگ nositelinkssearchbox استفاده کنید.

15 – تگ notranslate

در صورتیکه در توانایی گوگل برای ترجمه کردن محتوای سایت خود به زبان های مختلف مردد هستید می توانید از این تگ برای ترجمه نکردن سایت خود توسط گوگل استفاده کنید.

16 – ایندکس کردن اپلیکیشن در گوگل

در صورتیکه اپلیکیشن شما در گوگل ایندکس نشده است و به دنبال راه حل مناسبی برای آن هستید ، حتمأ از ابزار Firebase App Indexing استفاده کنید. با استفاده از این ابزار مفید ، کاربرانی که اپلیکیشن شما را نصب کرده اند ، با جستجوی کلیدواژه های مرتبط ، به اپلیکیشن شما منتقل خواهند شد.

تبلیغ در گوگل برتینا

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز / 5. تعداد نظرات :

اولین نظر را شما ثبت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.