مفهوم کتابخانه ها در لینوکس
نوامبر 24, 2018
تگ iframe
تعریف iframe و روش جلوگیری از نمایش سایت در iframe
دسامبر 18, 2018
nginx

نصب NGINX بر روی CentOS7

لوگوی NGINXدر این مقاله قصد داریم نحوه غیرفعال سازی Apache را مورد بررسی قرار دهیم و پس از آن به سراغ مبحث نصب NGINX و فعالسازی آن بر روی سرور خواهیم رفت. این کار به اطلاعاتی هرچند مبتدی در زمینه سرور ها نیازمند است هرچند که شوق یادگیری نیز می تواند برای شروع کافی باشد.

NGINX چیست؟

NGINX در سال 2004 به بازار عرضه شد و به سرعت تبدیل به یکی از مشهورترین موارد برای سرور های وبسایت شد. در واقع این برنامه مبلغ برنامه دیگری به نام Event-driven design است که می تواند باعث استفاده بهینه از سرور شود.

به این دلیل، NGINX اغلب به عنوان سریعترین جایگزین Apache  شناخته می شود و قادر است که ارتباطاتی که به صورت همزمان انجام می گیرد را با استفاده از منابعی کمتر انجام دهد. مقایسه های بسیاری بین Apache و NGINX انجام شده است و ما قضاوت را به عموم میسپاریم اما در اینجا دلایلی را مطرح میکنیم که میتواند یک دوئل بین این دو برنامه ایجاد کند.

آیا NGINX یا Apache  برنامه مناسبی برای شما هستند؟

اگر شما…

  • از سرور استفاده میکنید تا یک وبسایت با ترافیک بالا را میزبانی کنید.
  • میخواهید با یک چارچوب توسعه جدید برای وبسایت خود کار کنید.
  • میخواهید از یک جایگزین برای CGI/Fast CGI استفاده کنید مانند WSGI
  • با افزودنیها, اجزا و یا ماژول ها مشکلی ندارید
  • اگر با یک پیکربندی یا Configuration پیچیده تر مشکلی ندارید.

در این صورت NGINX می تواند برای شما مفید باشد.

و اگر شما…

  • از برنامه های مرسوم مانند MySql/Php استفاده می کنید، مانند وردپرس
  • در نظر دارید که وبسایت های زیادی را با پیکربندی های مختلف میزبانی کنید.
  • با پلتفرمی که شناخته شده و مورد کاربرد بسیاری بوده است کار کنید.
  • میخواهید به ماژول های مختلف, افزودنی ها و اجزاء مختلف دسترسی داشته باشید.
مطلب مرتبط  معرفی شرکت Godaddy

در این صورت بهتر است که از Apache استفاده کنید.

در پایان, هر دو این برنامه ها برای اغلب وبسایت ها به صورت کامل کار می کنند. Apache تمام لینوکس های اصلی را در بردارد و به کانفیگ پایین تری نیازمند است. این در حالیست که NGINX با سرعت بیشتری می تواند برای وبسایت شما پردازش انجام دهد. شما همچنین می توانید از سیستمی استفاده کنید که هر دو را در بر می گیرد و شما به عنوان ادمین می توانید تصمیم بگیرید که کدام یک را انتخاب کنید.

نصب NGINX

قبل از اینکه شروع کنیم…

پیش از شروع بهتر است مطمئن شویم که تمام چیزهایی را که نیاز است را در اختیار داریم:

دامنه : صددرصد ما نیازمندیم که یک دامنه را به NGINX متصل کنیم، بنابراین به یک دامنه نیاز پیدا می کنیم. تمامی مثال های ما از دامنه از وبسایت yourdomain.com  گرفته می شوند. زمانی که در حال بررسی یک مقاله هستیم، میتوانید تمامی بخش هایی که به دامنه نیاز دارند را با موجودی های این وبسایت جایگزین کنید.

توانایی اتصال با SSH : می توانید از PuTTY یا PowerShell برای ویندوز و یا ترمینال برای مک استفاده کنید.اگر این قدم یک چالش برای شما محسوب می شود, این مقاله برای شما مفید نخواهید بود چرا که تمامی قدم های زیر به صورت یک دستور باید اجرا شود.

 NGINX  دارای گزینه های سرهم بندی بسیار زیادی است که میتوانید بسته به نیازهایتان از آن استفاده کنید.

اگر تمامی این ابزار را در دست دارید, می توانید شروع کنید!

قدم پیش از اول

مطلب مرتبط  هات لینکینگ (Hotlinking) چیست؟

با SSH به سرور خود متصل شوید, سپس اکانت خود را روت کنید. این قدم باعث می شود که ویرایش پیکربندی سایت شما را آسان تر کند.

قدم اول؛ Apache را خاموش کنید.

تمام لینوکس های اصلی ، این برنامه را به صورت پیش فرض دارند. از آن جایی که ما به دنبال فضای مشخصی برای NGINX هستیم, ممکن است که کانفیگ های نصب شده Apache مشکل ایجاد کنند. بنابراین باید این برنامه را خاموش کنید.

قدم دوم؛ NGINX را نصب کنید.

هم اکنون که Apache را غیرفعال کردید, می توانید NGINX را نصب کنید. پیش از نصب باید CentOS EPEL را اضافه کرده و سپس اقدام به نصب NGINX کنید.

قدم سوم؛ برای دامنه سرور خود NGINX را پیکربندی کنید.

 هم اکنون, شما از Apache به NGINX تغییر سرور داده اید. پس از این, شروع به کار با دامنه خود کنید. در قسمت اطلاعات یک فهرست راهنمای جدید برای سایت خود ایجاد کنید. اگر میزبانی چندین وبسایت را برعهده دارید بهتر است که از استاندارد های نام گذاری استفاده کنید.

قدم چهارم؛ NGINX را برای شناخت بلوک های سرور خود پیکربندی کنید.

ما می توانیم با استفاده از سرور Apache  برای میزبانی چندید وبسایت استفاده کنیم. این در واقع تأثیر بسزایی برای آموزش های مسیریابی ای دارد که به یک دامنه خاص برای سرور مناسب اشاره می کند.

تبریک! هم اکنون شما دارای NGINX بر روی CentOS 7 هستید.

تلاش شما برای غیرفعال کردن Apache موفقیت آمیز بوده و وب سرور جذاب و محبوب NGINX بر روی سیستم شما نصب شده است. شما هم اکنون آماده اید تا شروع به توسعه و گسترش وبسایت خود کنید.

مطلب مرتبط  چگونگی ساخت دیتاسنتر

به روال همیشه؛ کارهای بیشتری را می توانید از طریق NGINX انجام دهید. به شما توصیه می کنیم که اطلاعات موجود را برای کانفیگ هایی که ممکن است برای وبسایت خود به آن ها نیاز پیدا کنید را مطالعه کنید.

 

تبلیغ در گوگل برتینا

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز / 5. تعداد نظرات :

The following two tabs change content below.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *