نحوه ی پارک دامین در سی پنل و دایرکت ادمین
مرداد ۱۶, ۱۳۹۶
کدهای HTTP
کدهای وضعیت HTTP و استفاده از آنها برای بهینه سازی سایت
آذر ۲۱, ۱۳۹۶
هاست

هاست چیست ؟

هاستهاست (Host) به معنی میزبان است و به محیط مجازی گفته میشود که در یک سرور (ابرکامپیوتر) فضایی را به کاربر جهت استفاده های گوناگون از قبیل اجرای یک سایت یا فعال سازی یک ربات ارائه می دهد. بر اساس نیاز کاربر و عملیاتی که پردازش می شود ممکن است بر روی یک سرور و یا بیشتر میزبانی شود. تعداد سایت های قابل پشتیبانی روی یک سرور بر اساس میزان استفاده وبسایت ها از منابعی مانند: قدرت پردازنده، رم، فضای سرور بستگی دارد. سرور های میزبانی هاست 24 ساعته متصل به اينترنت است تا کاربران بتوانند در هر لحظه از شبانه روز به آن دسترسي داشته باشند.
در حقيقت هاست ، تمام يا بخشي كوچك از فضاي يك كامپيوتر هميشه متصل به اينترنت است كه به مرورگرها اين امكان را ارائه مي‌دهد كه به صفحات وب سايت دسترسي پيدا كنند و يا برنامه اي خاص(مانند ربات) را براي ايجاد آن صفحات اجرا كنند.
هر هاست برای مدیریت و کنترل نیاز به یک سیستم عامل و یک کنترل پنل دارد که شناخته شده ترین آن ها سیستم عامل های ویندوز سرور و لینوکس و کنترا پنل های Direct Admin و CPanel هستند.
تمامی فایل های یک وب سایت اعم از فایل های اسکریپتی یا چند رسانه ای بر روی فضای هاست قرار میگیرد که مدیر وب سایت می تواند برای انتقال فایل ها از File Manager در داخل CPanel و یا اکانتFTP استفاده کند, این نرم افزار ها با پروتکل FTP و معمولا با پورت 21 به سرور وصل می شوند و کاربر می تواند فایل های مشخص شده را انتقال دهد.
زمانی که چند وب سایت بر روی یک سرور یا سرور مجازی قرار میگیرند، از اصطلاح هاست اشتراکی استفاده می کنیم، بدین معنی که منابع سرور فقط در اختیار یک سایت نیست و بین چند سایت مشترک است و یکی از مسائل مهم در خصوص هاست اشتراکی مسئله کنترل استفاده هر کاربر از سخت افزار اشتراکی و همچنین اختصاص میزان مناسبی به کاربر در راستای استفاده بهینه است.

مطلب مرتبط  چگونه از Down شدن وب سایت جلوگیری کنیم؟
تبلیغ در گوگل برتینا