گوگل کروم
آسیب پذیری گوگل کروم و اجازه به هکرها برای کنترل کامل کامپیوتر
اسفند ۲۰, ۱۳۹۷
انتشار اولین پست اینستاگرامی ملکه انگلستان
اسفند ۲۲, ۱۳۹۷
هکرهای ایرانی

ادعای مایکروسافت : “هکرهای ایرانی پشت پرده حملات سایبری گسترده”

هکرهای ایران

مایکروسافت حملات سایبری گسترده ای که طی دو سال گذشته هزاران نفر را در بیش از 200 شرکت مورد هدف قرار داده و صدها میلیون دلار خسارت به بار آورده اند را با هکرهای ایرانی مرتبط دانسته است.

به گزارش ژورنال وال استریت، شرکت آمریکایی مایکروسافت ادعا کرده است که هکرهای ایرانی طی عملیاتی که از دو سال پیش آغاز کرده اند با هدف قرار دادن رایانه شرکت ها، اطلاعات مهم را سرقت کرده و سایر اسرار و داده های آن ها را حذف کرده اند.

شرکت هایی که در این حملات سایبری مورد هدف قرار گرفته اند عموماً شرکت های سازنده ماشین آلات سنگین و شرکت های نفت و گاز در کشورهایی از جمله عربستان سعودی، انگلیس، هند، آلمان و ایالات متحده آمریکا بوده اند که صدها میلیون دلار خسارت دیده اند.

مایکروسافت این حملات را به گروهی با نام Holmium (دیگر محققان امنیتی این گروه را APT33 می نامند) نسبت داده است و می گوید Holmium با ارسال ایمیل های فیشینگ که توانایی نصب کدهای مخرب را دارند، بیش از 2200 نفر را مورد هدف قرار داده است. ATP مخفف یک تهدید دائمی و مستمر است که در آن گروه های هکر به صورت سازمان یافته توسط دولت حمایت می شوند.

 به دلیل این که واشنگتن و متحدانش حساسیت زیادی برای نظارت بر تهران دارند، کشورهایی که با شرکت های امنیت فناوری کار می کنند، تلاش زیادی برای نمایش عملیات جاسوسی سایبری ایران انجام دادند.

در ماه ژانویه تحلیلگران جاسوسی سایبری به خبرگزاری National گزارش داده اند که یک گروه ایرانی به نام APT33 که به طور گسترده ای صنعت مخابرات خاورمیانه را هدف قرار داده است، توسط شرکت امنیت سایبری FireEye در کالیفرنیا شناسایی شده است.

مطلب مرتبط  انواع گواهینامه SSL

Benjamin Read مدیر ارشد تحلیل جاسوسی سایبری FireEye گفته است فعالیت گروه APT39 با سایر فعالیت های جاسوسی ایران تفاوت زیادی دارد، زیرا تمرکز اصلی این گروه بر سرقت اطلاعات شخصی است در حالی که گروه های دیگر به طور معمول اطلاعات تجاری و دولتی را مورد هدف قرار می دهند.

یک گروه امنیت سایبری نیز ادعا کرده است سال گذشته، پس از بازگشت دوباره اعمال تحریم های شدید اقتصادی علیه ایران، یک گروه از هکرهای ایرانی که مورد حمایت دولت ایران بودند به ایمیل شخصی مقامات وزارت خزانه داری ایالات متحده حمله کردند.

یک گروه هکر به نام “Charming Kitten” نیز کارشناسان هسته ای خارجی را مورد هدف قرار داده اند.

یکی دیگر از نشانه های اینکه جاسوسی عمیق سایبری در روابط ایران و ایالات متحده وجود دارد این است که موافقان و مخالفان فعالیت های هسته ای، دانشمندان اتمی عرب و چهره های جامعه مدنی ایران، و کارکنان think-tank واشنگتن در فهرست حملات هکرها بوده اند.

به دنبال اعمال فشار بیشتر بر ایران و محدودیت نفوذ ایران در منطقه، شرکت های امنیت سایبری با اعلام وجود نگرانی روز افزون برای امنیت کشورهای حوزه خلیج فارس توجه بیشتر به بودجه دفاعی را لازم دانسته اند.

این اتهامات در حالی به ایران نسبت داده می شود که ایران در سال های گذشته مورد هدف هکر های سازمان یافته ای قرار گرفته است که احتمال می رود مورد حمایت دولت ها نیز بوده است. Stuxnet یک کرم کامپیوتری مخرب است که در سال 2005 ایجاد و در اوایل سال 2010 کشف شد. این کرم به گونه ای طراحی شده بود که تلاش های ایران برای توسعه سلاح هسته ای را فلج کند. در ماه نوامبر ورژن جدید آن شناسایی شد که زیرساخت ها و شبکه های استراتژیک ایران را مورد قرار داده بود.

مطلب مرتبط  بازیابی اکانت های هک شده اینستاگرام ساده خواهد شد

پس از این اتفاق، John Hultquist مدیر تحلیل اطلاعات FireEye گفته بود: قطعا آن ها مهارت و توانایی خود را افزایش خواهند داد و زمانی که تمرکز خود را برای پاسخ به ایالات متحده بگذارند ما از میزان پیشرفت و توانایی آنها شگفت زده خواهیم شد.

طبق گزارش مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل، در سال جاری خسارت حاصل از جرائم سایبری به بیش از 600 بیلیون دلار (2/2 تریلیون دلار) رسیده است.

تبلیغ در گوگل برتینا