لوگوی مایکروسافت
سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری مایکروسافت برای احداث دیتاسنتر در یونان
اکتبر 6, 2020
یوتیوب
رکورد پربازدیدترین ویدیوی یوتیوب شکسته شد
نوامبر 10, 2020
گوگل اپل

تصمیم اپل برای ساخت موتور جستجوی جایگزین گوگل

اپل و گوگل

در حال حاضر شرکت گوگل مبلغی مابین 10 تا 12 میلیارد دلار به اپل پرداخت میکند تا موتور جستجوی گوگل به عنوان موتور جستجوی اصلی در دستگاه های ساخت کمپانی اپل باشد. اما این توافق به زودی به اتمام میرسد و یک پرونده ضد انحصاری بر علیه گوگل توسط وزارت دادگستری ایالات متحده برای جلوگیری از پیشرفت آن تشکیل میشود.

اپل طی این سال ها اقداماتی در این زمینه برای مستقل شدن از گوگل انجام داده است. اپل بات اولین اقدام اپل در این راستا در سال 2014 بود و از آن زمان تاکنون به جستجو در وب میپردازد که اخیرا میزان رتبه نیز آن افزایش داشته است. علاوه بر این، در بخش جستجوی صفحه اصلی دستگاه هایی که از iOS 14 استفاده می کنند، اپل شروع به پیوند مستقیم کاربران با وب سایت ها کرده و کاملاً گوگل را دور زده است.

مشخص نیست که موتور جستجوی اپل چه شکلی می تواند داشته باشد، ممکن است یک Spotlight پیشرفته در دستگاه های iOS و OS X باشد یا یک وب سایت کامل مانند Google.com.

اگرچه پرداختی گوگل به اپل به میزان 20 درصد از درآمد خدمات اپل میباشد اما واضح است که به زودی رقابت اپل و گوگل برای تبدیل شدن به موتور جستجوی پیش فرض میان میلیون ها دستگاه، تحت فشار نظارتی قرار میگیرد.

با توجه به قوانین سخت گیرانه اپل در زمینه حریم خصوصی شاید بتوان گفت که مشکل اصلی اپل برای تبدیل شدن اپل به غول جستجو ، همین تعهد آن به حریم خصوصی است. تیم کوک، مدیر عامل اپل در بیانیه ای به مشتریان اپل در این زمینه بیان کرده است:

مدل کار و تجارت ما بسیار سر راست و واضح است، ما محصولات خوب میفروشیم. ما بر اساس محتوای ایمیل یا وبگردی شما اطلاعاتی برای فروش به تبلیغ کنندگان ایجاد نمی کنیم. ما از اطلاعاتی که در iPhone یا iCloud ذخیره می کنید “کسب درآمد” نمی کنیم. ما ایمیل یا پیام های شما را نمی خوانیم تا اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم.

مشخص نیست که چگونه اپل می تواند یک موتور جستجوی موفق ایجاد و با گوگل رقابت کند، اما مسلماً این رقابت می تواند برای کاربران جذاب بوده و منجر به ارائه امکانات بیشتر و بهتر در زمینه موتورهای جستجو توسط این دو غول فناوری شود.

مطلب مرتبط  کمک گوگل به تبلیغات کسب و کارهای کوچک در بحران کرونا
تبلیغ در گوگل برتینا

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز / 5. تعداد نظرات :

اولین نظر را شما ثبت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.