اعتیاد به اینترنت
زندگی در اردوگاه های ترک اعتیاد به اینترنت کره جنوبی چگونه است؟
سپتامبر 15, 2019
لوگوی اینستاگرام
محدودیت تبلیغ محصولات رژیمی و آرایشی در اینستاگرام
سپتامبر 21, 2019
facebook

فاش شدن شماره تلفن بیش از 400 میلیون کاربر فیسبوک

فیسبوک

باگ امنیتی بزرگ دیگری در کارنامه فیسبوک ثبت شد که به علت آن شماره تلفن بیش از 400 میلیون کاربر این شبکه اجتماعی فاش شده است.

تا قبل از آوریل سال 2018 میلادی، کاربران فیسبوک میتوانستند با استفاده از شماره تلفن و یا آدرس ایمیل یکدیگر را جستجو کنند. پس از رسوایی بزرگ کمبریج و سوء استفاده از اطلاعات شخصی 87 میلیون کاربر، غول شبکه های اجتماعی این قابلیت را حذف و دسترسی به اطلاعات کاربران را محدود کرد.

با این حال اخیراً یک محقق امنیتی به وبسایت خبری TechCrunch گفته است یک بانک اطلاعاتی که شامل حدود 419 میلیون شماره تلفن مرتبط با حساب های کاربری فیسبوک است روی سروری قرار گرفته که هیچگونه پسورد امنیتی ندارد و کافی است یک نفر تصمیم بگیرد این اطلاعات را بدست آورد.

در حالی که سرور گفته شده متعلق به فیسبوک نیست، پایگاه داده مورد نظر تمامی آیدی های فیسبوک (Facebook ID) مرتبط با هر شماره تلفن (حتی در برخی موارد نام، جنسیت و آدرس) را شامل می شود.

از میان میلیون ها شماره تلفن های فاش شده، 133 میلیون آن مربوط به کاربران آمریکایی، 18 میلیون مربوط به کاربران انگلیس و 50 میلیون آن مربوط به کاربران ویتنامی می باشد.

TechCrunch توانسته است با تطبیق شماره تلفن کاربر با آیدی فیسبوک (Facebook ID) یا مطابقت شماره تلفن با قابلیت بازیابی رمز عبور اکانت فیسبوک، صحت چندین مورد از اطلاعات فاش شده کاربران را اثبات نماید.

در حالی که این باگ امنیتی جدید به فیسبوک اطلاع داده شده است و آن ها نیز بررسی های لازم را انجام داده اند، یکی از سخنگویان فیسبوک گفته است: “اطلاعات موجود در پایگاه داده ای که روی آن سرور قرار دارد مربوط به سال گذشته و قبل از ایجاد تغییرات، یعنی زمانی است که فیسبوک قابلیت جستجو و یافتن کاربران از طریق شماره تلفن را حذف نکرده بود. تعداد کل شماره ها نیز تقریبا نصف مقدار گزارش شده است، چرا که تعدای از آنها تکراری بوده اند.”

مطلب مرتبط  برنامه پلیس فدرال آمریکا برای نظارت بر شبکه های اجتماعی

این سخنگوی شرکت فیسبوک با تاکید بر اینکه هیچ مدرکی دال بر به خطر افتادن امنیت حساب های فیسبوک وجود ندارد، گفته است این پایگاه داده از بین رفته است.

منبع : techradar

تبلیغ در گوگل برتینا

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز / 5. تعداد نظرات :

اولین نظر را شما ثبت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *