لوگوی اینستاگرام
ممنوعیت انتشار تصاویر فتوشاپی در اینستاگرام
ژانویه 15, 2020
توییتر
اضافه شدن امکان پاسخ به پیام های دایرکت توییتر با ایموجی
ژانویه 26, 2020
دکمه قطع اینترنت

ضرر قطعی اینترنت به اقتصاد جهانی در سال 2019 چقدر بود؟

اعتراض به قطعی اینترنت

در جدیدترین گزارش منتشر شده در ارتباط با قطعی اینترنت، آورده شده است که 122 مورد قطعی اینترنت در سال 2019، حدود 8 میلیارد دلار به اقتصاد جهانی آسیب وارد کرده است.

در سال 2019، 122 مورد قطعی اینترنت رخ داده است که در مجموع منجر به عدم دسترسی 18225 ساعته مردم جهان به اینترنت شده است. لازم به ذکر است آمار منتشر شده بدون در نظر گرفتن 90 مورد از قطعی اینترنت در مناطق هند بوده است.

بر طبق گزارش مذکور، کشورهایی که بیشترین آسیب را در سال 2019، از قطعی اینترنت دیده اند، عراق، سودان، هند و ونزوئلا بوده اند.

قطعی اینترنت غالبا با هدف خنثی سازی و سرکوب اعتراضات داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو یکی از نویسندگان این گزارش به Business Insider اعلام کرده است که در سال 2020 احتمال قطعی های اینترنت افزایش خواهد داشت.

قطعی اینترنت نه تنها زندگی روزمره افراد را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه ضررهای بسیار زیادی به اقتصاد جوامع وارد می کند. ابزاری که توسط دو کمپانی netblocks و internet society توسعه داده شده است ضرر قطعی اینترنت در سال 2019 را 8.05 میلیارد دلار محاسبه کرده است.

چهار کشوری که بیشترین آسیب را از قطعی اینترنت دیده اند، به ترتیب:

  • عراق، 263 ساعت قطعی اینترنت منجر به خسارت 2.3 میلیارد دلاری شده است
  • سودان، 2560 ساعت قطعی اینترنت خسارتی بالغ بر 1.9 میلیارد دلار داشته است
  • هند، 4196 ساعت قطعی اینترنت، 1.3 میلیارد دلار ضرر به همراه داشته است. البته این رقم بدون در نظر گرفتن قطعی های منطقی در هند است.
  • ونزوئلا، 171 ساعت قطعی اینترنت منجر به خسارت 1.1 میلیارد دلاری شده است.
مطلب مرتبط  انتقاد بیل گیتس از شبکه‌ های اجتماعی به دلیل نشر اخبار غلط در مورد کرونا

در سال 2019، طولانی ترین قطعی اینترنت در کشمیر رخ داد. دولت هند 150 روز اینترنت این منطقه را قطع کرد. البته در سال 2019 برخی از کشورها همچون عراق ، الجزایر و اتیوپی اینترنت را در هنگام برگذاری امتحانات ملی و با هدف جلوگیری از تقلب اینترنت قطع کرده اند.

کشیدن کابل اینترنت

در گزارش مذکور آمده است که در سه سال اخیر، خسارت قطعی اینترنت 235 درصد افزایش داشته و با توجه به این که اعتراضات داخلی و انتخابات دلیل اصلی قطعی اینترنت در سال 2019 بوده است لذا در سال 2020 قطعی اینترنت افزایش یابد.

ساموئل ووهامز (یکی از نویسندگان این گزارش در سایت businessinsider) در این باره می گوید: قطعی اینترنت یک اقدام غیر ضروری و البته غیر منصفانه است و نه تنها به اقتصاد کشور بلکه به زندگی روزمره شهروندان نیز آسیب وارد می کند. همچنین هیچ شواهدی بر تاثیرگذار بودن این روش در خنثی کردن اعتراضات و احیای نظم عمومی وجود نداشته و تنها خشونت افراد را افزایش می دهد.

لازم به ذکر است که به گزارش اقتصاد نیوز، قطعی اینترنت در ایران به نقل از سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، بالغ بر 2950 میلیارد تومان خسارت بر اقتصاد ایران وارد کرده است.

منبع : businessinsider

تبلیغ در گوگل برتینا

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز 5 / 5. تعداد نظرات : 1

اولین نظر را شما ثبت کنید!

The following two tabs change content below.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *