اولین گوشی با قابلیت ارتباط ماهواره‌ای به زودی ساخته می‌شود
اولین گوشی با قابلیت ارتباط ماهواره‌ای به زودی ساخته می‌شود
نوامبر 30, 2022
تعداد کاربران شبکه 5G تا پایان سال جاری میلادی به بیش از یک میلیارد نفر می‌رسد
تعداد کاربران شبکه 5G تا پایان سال جاری میلادی به بیش از یک میلیارد نفر می‌رسد
دسامبر 4, 2022
قابلیت جدید گوشی آیفون 14 جان یک مرد را نجات داد

قابلیت جدید گوشی آیفون 14 جان یک مرد را نجات داد

قابلیت جدید گوشی آیفون 14 جان یک مرد را نجات داد

اپل با انتشار نسخه جدید سیستم‌عامل iOS، قابلیت تماس اضطراری به وسیله ارتباط ماهواره‌ای را برای کاربران ساکن در ایالات متحده آمریکا و کانادا فعال کرد. این ویژگی جدید به کاربران اجازه می‌هد تا هنگامی که در یک منطقه دور افتاده و بدون پوشش شبکه قرار دارند، با نیروهای امدادی تماس گرفته و درخواست کمک کنند. هنوز یک ماه از فعال شدن ارتباط ماهواره‌ای در سری گوشی‌های آیفون 14 نمی‌گذرد که بر اساس گزارش‌ها، این قابلیت جان یک مرد سرگردان در یک منطقه‌ای روستایی را نجات داد.

طبق گزارش‌ها، نیروهای امدادی آلاسکا در تاریخ 1 دسامبر هشداری مبنی بر این که یک مرد با خودروی خود در بین راه دو شهر نورویک و کوتزه‌بیو در راه مانده است را دریافت کردند. وی که در منطقه‌ای بدون پوشش شبکه سرگردان شده بود، قابلیت پیام اضطراری گوشی آیفون 14 خود را فعال کرد تا مقامات و نیروهای امدادی را مطلع کند.

پس از دریافت درخواست کمک توسط مرکز واکنش‌های اپل، این مرکز مختصات دقیق GPS مرد سرگردان را در اختیار نیروهای امدادی قرار داد تا جان وی را نجات دهند. این قابلیت که فعلا در آمریکای شمالی فعال شده است، به زودی در چند کشور دیگر از جمله فرانسه، آلمان و انگلیس فعال خواهد شد

اپل در نقش سوپرمن یا بازی تبلیغاتی؟

به غیر از مورد مذکور، اپل واچ نیز چند مرتبه به عنوان سوپرمن ظاهر شده بود و تا به حال جان چندین نفر را نجات داده است. اپل واچ به قابلیت درخواست کمک اضطراری SOS مجهز است که کاربران با استفاده از آن و هنگامی که در شرایط بحرانی قرار دارند، می‌توانند از نیروهای امدادی درخواست کمک داشته باشند. حدود چند ماه پیش که یک فرد در دریا سرگردان شده بود، با استفاده از  ساعت هوشمند کوپرتینویی‌ها  توانست جان خود را نجات دهد. البته این تنها موردی نیست که اپل واچ در نقش سوپرمن ظاهر می‌شود و چندین فرد دیگر بودند که با استفاده از این ساعت هوشمند توانسته بودند از نیروهای امدادی درخواست کمک داشته باشند.

مطلب مرتبط  متا پروژه  ارائه اینترنت به مناطق محروم (Meta Connectivity) را تعطیل کرد

هرچند گزارش‌ها و انتشار برخی خبرها حاکی از آن است که محصولات و خدمات اپل تا به حال توانسته افراد را خطرات گوناگون نجات دهد اما برخی از کارشناسان حوزه فناوری معتقدند که این موضوع می‌تواند نوعی بازی تبلیغاتی از سوی اپل باشد. کارشناسان می‌گویند که اپل با طراحی سناریوهای مانند مورد فوق، به دنبال نشان دادن قابلیت‌های فوق‌العاده محصولات خود است.

با این حال، نمی‌توان از قابلیت‌های منحصر به فرد محصولات و خدمات اپل از جمله ویژگی ارتباط ماهواره‌ای آیفون 14 چشم‌پوشی کرد. به عبارتی دیگر، موارد مذکور اگر هم به عنوان یک سناریو تبلیغاتی از سوی اپل طراحی شده باشد، اما باز هم قابلیت‌های کمک اضطراری محصولات این شرکت واقعا کاربردی هستند.

منبع: macrumors

تبلیغ در گوگل برتینا

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز / 5. تعداد نظرات :

اولین نظر را شما ثبت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.