الگوریتم E-A-T گوگل
E.A.T چیست؟ – بررسی اهمیت آن در دنیای سئو
دسامبر 30, 2020
Google core web vitals
آیا مسدود کردن کشورها باعث بهبود core web vital میشود؟
ژانویه 12, 2021
سئو در 2021

راهنمای جامع و کاربردی قوانین جدید سئو در سال 2021

سئو در سال 2021

در این مقاله از وبلاگ برتینا قصد داریم تا راهکارهای به روز سئو در سال 2021 را با توجه به جدیدترین مقالات سئو به شما علاقه مندان معرفی کنیم. پس اگر علاقه دارید بدانید گوگل امسال چه ابزارهایی برای رتبه بندی در دست دارد، با ما تا انتهای مطلب همراه باشید…

 

Core web vitals

Core Web Vitals

بنابر گفته گوگل، Core web vitals (یا وب هسته های اصلی!) از ماه می 2021 به عنوان یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی صفحات وب در نظر گرفته خواهند شد. Core web vitals در واقع مجموعه ای از 3 پارامتر کاربردی و کلیدی در تجربه کاربران از صفحات وب و سرعت آنها هستند، به نام های:

– CLS (Cumulative layout shift) : تغییر زیاد و آزاردهنده المان های صفحه
– LCP (Largest contentful paint) : زمان لود شدن بزرگترین المان صفحه
– FID (First input delay) : زمان لود اولین المان دارای خاصیت تعامل با کاربر


 

Google Passage Ranking

Passage Ranking

در ماه اکتبر 2020 گوگل از تکنولوژی جستجو جدیدی به نام “Passages” رونمایی کرد. این تکنولوژی به گوگل اجازه میدهد تا تنها یک بخش از یک صفحه را رتبه دهی کند (یک قطعه یا عبارت از متن). این فیچر گوگل بر روی رتبه های 7% از صفحات موجود در وب تاثیر خواهد گذاشت که عددی بسیار چشمگیر است . برای درک بیشتر ابعاد تاثیر Passages در رتبه بندی صفحات ، جالب است بدانید که الگوریتم معروف پنگوئن گوگل تنها بر روی 3.1 درصد از کلمات کلیدی تاثیر گذاشته بود!!!


 

Optimize for Featured Snippets

Featured Snippets

بنابر گفته SEMrush حدود 6.83% از نتایج جستجو دارای ویژگی اسنیپت هستند که تعداد زیادی از کلیک ها را از رتبه های 1 گوگل میدزدند!! بیش از 99 درصد صفحات دارای Featured Snippet مربوط به صفحاتی هستند که در آن کلمه کلیدی رتبه 1 تا 10 دارند و در صفحه اول گوگل دیده میشوند. انواع اسنیپت ها شامل اسنیپت پاراگراف، اسنیپت لیست و اسنیپت جدول میباشد که 82 درصد آنها جزو دسته paragraph snippets ها هستند.


 

The Rise of Visual Search

Visual Search

سرچ و جستجوی تصویری هنوز به عنوان یک فاکتور سئو در نظر گرفته نمیشود اما بنابر آمارها و شواهد موجود در سال 2021 استفاده از جستجوی تصویری بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت. لنز گوگل یا Google Lens تا به امروز بیش از 1 بیلیون بار توسط کاربران برای سرچ تصویری استفاده شده است و کاربران Pinterest ماهیانه 600 میلیون سرچ با تصویر و عکس انجام میدهند. یک سوم امریکایی ها هم حداقل یک بار این قابلیت گوگل را تجربه و امتحان کرده اند.


 

Domain Authority

E-A-T

قبل از این DA یا همان اعتبار دامنه ها به معنی کمیت و کیفیت لینک های یک سایت بود ، اما Domain Authority جدید 2021 چیزی فراتر از لینک های سایت است. امروزه گوگل اعتبار سایت شما را با استفاده از سه فاکتور کلیدی E.A.T به نام Expertise، Authoritativeness و Trustworthinessسنجیده و مشخص میکند. در واقع EAT را میتوان DA جدید نامید. EAT مهمترین مبحثی است که در آخرین آپدیت راهنمای رتبه بندی گوگل به آن پرداخته شده است.


 

Video Continues to Surge

Video

فضای اینترنت پر شده است از ویدئوهای مختلف، به طوری که Cisco اعلام کرده است تا سال 2022 ، 82% از کل ترافیک آنلاین به فیلم ها و ویدئوها اختصاص میابد! و حتی باز هم این میزان پاسخگوی نیاز دنیا به ویدئوها نخواهد بود!! به گونه ای که به گفته HubSpot حدود 50% از کاربران، خواستار محتوای ویدئویی بیشتری هستند. 55 درصد از نتایج جستجوی گوگل شامل حداقل 1 ویدئو میباشند و در واقع اگر تولید محتوای ویدئویی در برنامه دیجیتال مارکتینگ شما گنجانده نشده است، شما از کاروان سئو 2021 جا خواهید ماند!


 

Master Search Intent

Search Intent

هدف کاربر از جستجو در سال های اخیر بسیار مورد توجه دنیای سئو قرار گرفته است که میتواند کمک بسیار زیادی به متناسب سازی محتوا با توجه به نیاز کاربران باشد زیرا محتوایی که کاربردی نباشد دیگر رتبه نخواهد گرفت! هرچه جلوتر میرویم گوگل موتور جستجوی محبوب خود را برای رفع نیاز دقیق کاربران بهینه تر میکند که باعث میشود تا SEO بیش از پیش تلاش کند تا دقیقا هر آنچه کاربر به دنبال آن است را فراهم و در دسترس او قرار دهند.


 

Combat Decreasing CTRs

Click-Through-Rate (CTR)

نرخ کلیک کاربران موبایل در نتایج ارگانیک گوگل از سال 2015 تا امروز حدود 41 درصد کاهش داشته است. علت این موضوع کاملا مشخص است: گوگل!!! Google صفحات جستجو را با تبلیغات، آلبوم های عکس، باکس های تماس و توضیحات و نقشه، سوالات متداول بهمراه پاسخ آنها و بسیاری دیگر از ابزارهای خود بسیار شلوغ و کاملتر از قبل کرده است. در واقع برای جذب مخاطب بیشتر و افزایش CTR، محتوا و یا تبلیغ شما باید فریاد بزند که روی من کلیک کن!

مروری بر سوالات متداول کاربران گوگل درباره سئو در سال 2020

سوالات متداول سئو در سال 2020

1 – آیا سئو هنوز هم مهم است؟
در حالی که بسیاری از روش های سنتی بازاریابی در حال منسوخ شدن هستند سئو همچنان به عنوان یکی از بهترین روش های جذب مشتری و مخاطب به کسب و کارها شناخته میشود. سرمایه گذاری در سئو مطمئنا به افزایش فروش بیشتر ما منجر خواهد شد.

2 – قوانین سئو چه تغییراتی خواهد کرد؟
در سئوی جدید باید به مواردی مانند موارد زیر بیشتر توجه داشته باشید:
– جستجوی صوتی گوگل توسط کاربران که از 2018 به بعد در حال افزایش چشمگیری بوده و احتمال میرود تا چند سال آینده جایگزین روش search و جستجو متنی شود.
– جستجوهای محلی یا Hyperlocal results که به شدت در حال افزایش بوده و کاربر پسندتر هستند.
– دریافت باکس Google Featured Snippet برای جذب بیشتر کاربران در صفحات سرچ که از طریق بهبود و ارتقا برندینگ سایت امکان پذیر است.
– محتوای جدید و درگیر کننده ( engaging content ) که مخاطب را بتواند با اطلاعات جدید مسائل کاربردی، سرگرمی یا شوخی های بی مقدمه غافلگیر کرده و او را به فعالیت بیشتر در سایت تشویق کند.
– بهبود تجربه کاربری یا همان UX معروف (user experience)، که مجموعه پارامترها و فاکتورهای صفحه مانند سرعت، کد ، متن ، عکس و دکمه های آن که تجربه خوب و لذت بخشی را برای کاربران مهیا میکنند.

3 – آیا سئو در حال منسوخ شدن است؟
صنعت سئو با ارزش تقریبی حدود 70 بیلیون دلار، تا ده ها سال آینده نیز خطر از بین رفتن را متحمل نخواهد شد اما با وجود اینکه سئو نخواهد مرد! روش ها و تاکتیک های سئو همواره در حال تغییر و بروز شدن هستند، به طوری که ممکن است روشی که در سئوی سالیان گذشته مورد استفاده قرار گرفته، در حال حاظر سئو شما را کاملا نابود کند!

4 – آیا میتوان رتبه سایت را از گوگل خرید؟
نتایج جستجوی کاربران به هیچ عنوان با پول قابل خریداری نیستند و نمیتوان رتبه بهتری در گوگل خرید! اما با این حال اگر قصد افزایش ورودی و فروش بیشتر را دارید میتوانید از کمپین های تبلیغات google ads که نوعی تبلیغات کلیکی PPC (pay per click ads) بشمار می آیند، استفاده کرده و از فواید نمایش در بالای صفحه serp بهره مند شوید. اما توجه داشته باشید که گوگل ادز ( گوگل ادوردز سابق) به سئو و رتبه های ارگانیک سایت شما کمک مستقیمی نخواهد کرد.

5 – سه استراتژی برتر سئو چیست؟
استراتژی های 3گانه سئو که به شکل گیری درست سئو ارگانیک سایت شما و ارتقا رتبه های صفحات سایت در سرچ گوگل کمک میکند، شامل سئو داخلی سایت یا On-Page SEO ، سئو خارجی سایت یا Off-page SEO و سئو تکنیکال و فنی ( Technical SEO ) میباشد. برای بهبود عملکرد سئو خود بهتر است فعالیت های این سه حوزه را به صورت جداگانه طراحی، اجرا و مدیریت کنید.

6 – موثرترین ترفندهای سئو چه چیزهایی هستند؟
* بررسی سئوی رقبا و توجه به روش های بهینه سازی آنها
* آنالیز لینک های خارجی سایت
* بهینه سازی سایت برای کاربران موبایل
* دریافت گواهی ssl و پروتکل HTTPS
* بهینه سازی و افزایش سرعت سایت
* بهینه سازی برای جستجو صوتی
* استفاده از Structured Data
* استفاده از ابزارهای سئو سایت مانند SEMrush

منابع : backlinko.com/ searchenginejournal.com / semrush.com

تبلیغ در گوگل برتینا

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز 4.5 / 5. تعداد نظرات : 2

اولین نظر را شما ثبت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.